Duygusal Düzleşme Nedir?

Duygusal düzleşme, bazen künt ya da düz etki olarak adlandırılır, duygusal reaksiyonların azalması ya da yokluğu ile karakterize psikolojik bir semptomdur. Şizofreni gibi bir takım psikiyatrik koşullarla ilişkilidir. Etki, jestler, ses tonusu, yüz ifadeleri, kahkahalar ve gözyaşları gibi duygunun dışa sergilendiği psikolojik terimdir. Bazı duygusal düzleşmeler normaldir, örneğin çocukluktan yetişkinliğe kadar olgunlaşmanın bir parçası olarak ortaya çıkmaktadır. Farklı kültürlerin, duygusal sergilemenin yoğunluğunu ve biçimini belirleyen farklı standartları vardır; bu nedenle, duygusal düzleştirmeyi değerlendirirken kültürel olarak hassas kalmanız önemlidir.

Yassı etki genellikle köreltilmiş etkiden daha şiddetli azaltılmış bir duygusal göstergeyi tanımlamak için kullanılırken, her iki semptom da duygusal düzleşmenin bir türüdür. Duygusal görüntüler ve duygusal düzleştirme, uygun duygusal göstergeler kültürler, alt kültürler ve bireyler arasında farklılık gösterdiği için, ayrı belirtilerden ziyade bir süreklilik olarak düşünülebilir. Bir duygu ekranının yoğunluğunun değerlendirilmesi de öznel bir deneyimdir.

Duygusal görüntü yelpazesinin toplumsal norma kıyasla hafif sınırlı olduğu daha az aşırı bir versiyon, daralmış ya da kısıtlanmış etki olarak bilinir. Alexythymia olarak da adlandırılan daralmış etki, otizm, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), majör depresif bozukluk (MDD), anoreksiya ve bulimia da dahil olmak üzere psikiyatrik koşullarla ilişkili olmasına rağmen, psikolojik bir bozukluk olmaktan ziyade bir kişilik özelliği olarak düşünülür. Alexythymia da çeşitli psikiyatrik bozukluklar için bir risk faktörüdür.

Duygusal düzleştirmenin yanı sıra, anormal bir etki, aynı zamanda duygusunun uyumsuz veya uygunsuz abartılı görüntüleri olarak ortaya çıkabilir. Etkisi uygun pozitif veya negatif olabilir, ancak küçük bir hayal kırıklığı yüzünden gözyaşlarına boğulmak gibi yoğunluklarda uygunsuzluk söz konusudur. Kabahat etkisi, kontrol edilemeyen ve toplumsal olarak uygunsuz kahkahalar, gülümseyerek veya gözyaşı ile karakterizedir. Beyin hasarı, demans ve Lou Gehrig hastalığı veya amyotrofik lateral sklerozda sık görülür. Kabahat etkisi, yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) göstergesidir.

 

kaynak: saglikpedi. com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir